امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 5340
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰

۲۵میلیارد تومان ساماندهی بافت تاریخی بوشهر تصویب شد

دریای جنوب،با توجه به جایگاه بافت تاریخی بوشهر در عرصه گردشگری و فرهنگی، با تلاش مسئولان میراث فرهنگی ۲۵ میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌ها و ساماندهی بافت تاریخی بوشهر تصویب شده است.

به گزارش «دریای جنوب»، ابنیه‌ها، ساختمان‌ها، بازارها و گذرها و معابر در چهار محل بافت قدیمی بوشهر یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری این شهر باستانی و تاریخی است.

بافت تاریخی بوشهر با مساحت 38 هکتار و ساختمان‌های زیبا در کنار آب‌های خلیج‌فارس نشان از قدمت تاریخی این شهر در ادوار مختلف است.

بافت بوشهر نشان از هویت تاریخی، فرهنگی، تجاری و دریانوردی مردمان این دیار دارد که وجود بیش از یک‌هزار ساختمان، بنا، بازار و معابر جلوه‌ای زیبا برای گردشگران به نمایش می‌گذارد.

شهر بوشهر که زمانی دروازه تجارت و ورود ملل مختلف به ایران بوده به دوره حکومت نادر شاه افشار برمی‌گردد  قدمتی بیش از 2.5 قرن دارد.

محدوده جغرافیای بافت قدیمی دارای چهار محله کوتی، بهبهانی، شنبدی و دهدشتی در حاشیه خلیج فارس است.

با توجه به نقش مهم این بافت در جذب گردشگر، توسعه زیرساخت‌های بافت بوشهر برای ساماندهی ساختمان‌ها، بناها و گذرهای آن طرح‌های مهمی در بخش‌های گوناگون تدوین و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب بوشهر از اجرای شبکه فاضلاب در بافت تاریخی بوشهر خبر داد و اظهار داشت: برای ماندگاری سکونت بوشهری‌ها در بافت تاریخی، اجرای شبکه فاضلاب مورد توجه قرار گرفت.

عبدالحمید حمزه‌پور طول این شبکه را 35 کیلومتر دانست و بیان کرد: با توجه به تنگی کوچه‌ها و گذر بافت تاریخی بوشهر قدری اجرای پروژه‌های عمرانی با تجهیزات و امکانات ماشینی با مشکلات همراه است و بیشتر به روش سنتی و دستی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه شبکه‌گذاری فاضلاب در بافت تاریخی بوشهر بیشتر به صورت لوله‌رانی انجام می‌شود خاطر نشان کرد: تاکنون پیشرفت این پروژه بالای 98 درصد ارزیابی در آینده نزدیک تکمیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر اعتبار اجرای شبکه فاضلاب  در بافت تاریخی بوشهر را 130 میلیارد تومان دانست و  تصریح کرد: تاکنون 40 درصد پروژه فاضلاب بافت تاریخی بوشهر وارد مدار بهره‌برداری شده که در این پروژه 20 هزار انشعاب فاضلاب  واگذار می‌شود.

آغاز ساماندهی گذرها، تاسیسات و مرمت ساختمان‌های مسکونی در بافت تاریخی بوشهر

معاون میراث فرهنگی بوشهر از اجرای مرمت و ساماندهی گذر  و معابر در بافت تاریخی بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: در این راستا ساماندهی گذرها، تاسیسات و مرمت بناها و ساختمان‌های بافت تاریخی بوشهر در قالب یک طرح مورد توجه قرار گرفته است.

نصرالله ابراهیمی ساماندهی بافت تاریخی بوشهر را یکی از مهم‌ترین طرح‌های مرمتی دانست و گفت: با این عملیات با توجه به جذابیت‌های موجود در بافت قدیم بوشهر می‌توان برنامه‌های اقتصادی هر حوزه‌های تخصصی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را به نتیجه رساند.

وی، از تصویب اعتبارات برای ساماندهی بافت تاریخی بوشهر خبر داد و تصریح کرد: در این راستا 25 میلیارد تومان برای  توسعه زیرساخت‌ها و ساماندهی بافت تاریخی بوشهر تصویب شده است.

معاون میراث فرهنگی بوشهر بازسازی گذر گردشگری، مرمت بناها، بهبود فضا و توسعه مبلمان شهری در بافت تاریخی بوشهر را مورد تاکید قرار داد و افزود : در این راستا طرح  مرمت و استحکام بخشی سازه‌ای و جداره‌ای عمارت‌های بافت اجرا می‌شود.

بافت قدیم بوشهر با توجه به معماری آن با دیگر بافت‌ها متفاوت است و دارای بناهای متراکم با ویژگی‌های منحصر به فرد است.

بناهای منحصر به فردی شامل عمارت‌های زیبا مربوط به 250 سال پیش، بناهای کنسولگری‌ کشورهای مختلف، مراکز مذهبی مانند مساجد، حسینیه و کلیسا، بازار قدیمی و کوچه‌های زیبا از ویژگی‌های بافت قدیم بوشهر است./ تسنیم


فرستادن دیدگاه