امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 2855
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۱

نگاهی به هم دلی و هم زبانی دولت و ملت

سال 1394 با پیام حکیمانه مقام معظم رهبری آغاز گردید. یکی از ابتکارات بسیار ارزشمند، نامگذاری هر سال توسط معظم له است. این نامگذاری حداقل در دو بعد تاثیرات مهمی دارد. یکی از بعد نظری یعنی پرداختن به موضوع ، تجزیه و تحلیل آن توسط صاحب نظران و رسانه ها که در نتیجه باعث فرهنگ سازی و رویکرد مردم در فضای اجتماعی نسبت به موضوع مطرح شده می گردد. دوم، اقدامات عملی برای تحقق شعار سال توسط مردم و مسؤولان. هرچند که همواره مباحث نظری و رسانه ای از اقدامات عملی بیشتر بوده است.

 

سال 1394 با پیام حکیمانه مقام معظم رهبری آغاز گردید. یکی از ابتکارات بسیار ارزشمند، نامگذاری هر سال توسط معظم له است. این نامگذاری حداقل در دو بعد تاثیرات مهمی دارد. یکی از بعد نظری یعنی پرداختن به موضوع ، تجزیه و تحلیل آن توسط صاحب نظران و رسانه ها که در نتیجه باعث فرهنگ سازی و رویکرد مردم در فضای اجتماعی نسبت به موضوع مطرح شده می گردد. دوم، اقدامات عملی برای تحقق شعار سال توسط مردم و مسؤولان. هرچند که همواره مباحث نظری و رسانه ای از اقدامات عملی بیشتر بوده است.

این انتقاد جدی را به همه ی کسانی که می توانند زمینه ساز تحقق شعار سال شوند و کوتاهی می کنند باید داشت. سال هاست که یکی از ابعاد شعار سال توجه به مسائل اقتصادیست. مقام معظم رهبری با توجه به شناخت دقیق از برنامه ریزی حساب شده دشمن برای ایجاد مشکلات اقتصادی، دستیابی به جایگاه برتر در حوزه اقتصادی و حل مشکلات اساسی مردم را در این زمینه در اولویت دانسته اند.

هر چند که رهبری در شعار امسال، ظاهرا اشاره ای به حوزه اقتصاد نداشتند ولی در سخنرانی استراتژیک خود در حرم مطهر رضوی در اولین روز فروردین ماه به مسائل اقتصادی کاملا اشاره نمودند و نقشه راه را همچون گذشته برای همگان خصوصا مسؤولان ترسیم کردند.

و اما در رابطه با نامگذاری سال 1394، قبل از هر چیز باید به نگاه پدرانه و حمایتگرانه رهبری نسبت به دولت ها توجه کرد. مقام معظم هبری همان طور که خود بارها اشاره کرده اند از همه دولت هایی که با رای مردم به قدرت می رسند حمایت می کنند. و این را علیرغم مواضع و عملکرد متفاوت دولت بارها و بارها نشان داده اند. دولت تدبیر و امید باید این حمایت بی دریغ رهبری را بزرگترین سرمایه و فرصت برای خود بداند تا در پرتو آن که نتیجه اش حمایت آحاد مردم است هرچه بیشتر توان خود را در خدمت به مردم به کار گیرد و از شعارها و رفتارهای حاشیه ای به جد خود داری کنند و به گونه ای رفتار نماید که فرصت باقیمانده به طور کامل صرف خدمت به مردم شود.

نکته دیگر اینکه این نام گذاری را به نحوی باید عمل به حقوق متقابل میان مردم و دولت تعبیر کرد. هر دولتی که زمام امور را به دست می گیرد نسبت به مردم صاحب حقوقی می شود و مردم نیز نسبت به دولت حقوقی پیدا می کنند. طبیعتا همدلی و همزبانی که لازمه ی تلاش مشترک در راه رسیدن به اهداف مشترک است یکی از حقوق اساسی و مهم متقابل دولت و مردم است. البته باید توجه داشت که همدلی و همزبانی دولت و ملت نیازمند الزاماتیست که اگر آن الزامات محقق نشود این همدلی و همزبانی در حد یک شعار باقی خواهد ماند. امام علی (ع) در خطبه 34به برخی از این حقوق متقابل و و الزامات اشاره دارد. حضرت می فرماید: ” اما حق من برشما این است که در پیمان بیعت وفادار باشید و در حضور و غیبت من خیرخواه من باشید و هنگامی که شما را بخوانم به دعوت من پاسخ گویید و زمانی که فرمان دهم فرمان برید.

اما حق شما برمن: آن که از خیرخواهی شما دریغ نورزم و بیت المال را میان شما عادلانه تقسیم کنم. و شما را آموزش دهم تا بی سواد و نادان نباشید و شما را تربیت کنم تا راه و رسم زندگی را بدانید.”

مسلما بخشی از الزامات برای ایجاد همدلی و همزبانی بین دولت و ملت رعایت همین حقوق است که امام علی (ع) به آن اشاره نموده است.

خیرخواهی مردم نسبت به دولت، حمایت از دولت و حضور در صحنه و همراهی با دولت برای پیشرفت کشور و اجرای برنامه ها، بخشی از این الزامات است. هیچ دولتی بدون حمایت مردم نمی تواند به درستی به شعارهای خود جامه ی عمل بپوشاند. تقسیم بیت المال به شکل عادلانه یعنی اجرای عدالت در جامعه که کلید و رمز محبوبیت دولت ها در جامعه است از مهم ترین این الزامات است. مردم باید در عمل درک کنند که دولت خیرخواه آن هاست. تلاش دولت در جهت گسترش فرهنگ متعالی اسلام، آموزش همگانی و دور کردن جامعه از جهالت و استقرار شیوه های درست تربیتی که مردم در زندگی اجتماعی و فردی به بهترین وجه بتواند زندگی خود را سامان بخشند همگی از الزامات همدلی و همزبانی است.

همدلی زمانی پیدا می کند که دولتمردان خود را جزیی از مردم بدانند ، نه صاحبان قدرتی که حقوق جداگانه برای خود قائل باشند.

همدلی دولت با مردم یعنی خدمت شبانه روزی، یعنی ترجیح منافع مردم بر منافع شخصی و گروهی، حزبی و باندی.

همدلی دولت با مردم به معنای شناخت معضلات جامعه و تلاش شبانه روزی در جهت رفع این مشکلات .

همدلی دولت با مردم به معنای ساده زیستی مسؤولان و همراهی با آنان در مشکلات.

اختلاف و دوگانگی بین دولت و ملت باعث ایجاد شکاف در جامعه و لطمه به انسجام و وحدت ملی می شود.

حمایت مردم از دولت باعث می شود که دولت مردان با انگیزه و اراده قوی تر کار کنند.

حمایت مردم از دولتمردان به مثابه ی تماشاگرانی است که در ورزشگاه تیم خود را حمایت می کنند، مسلما هرچه حمایت تماشاگران از تیم بیشتر باشد، ورزشکاران روحیه ی بیشتری می گیرند و به اصطلاح توانشان مضاعف می شود. خودداری از نگاه تخریب گرایانه، پرهیز از برجسته کردن معایب و نقطه ضعف ها و دوری از ایجاد جو منفی روانی علیه دولتمردان همه و همه می تواند زمینه همدلی و هم زبانی را بیشتر فراهم کند و به دولتمردان در خدمت رسانی کمک بیشتری نماید.

وقتی دولت و مردم حقوق یکدیگر را رعایت کردند، به تعبیر امام علی (ع): دین عزت پیدا می کند و حق صاحب اعتبار می شود، پایه های دین محکم می شود، پرچم های عدل برافراشته می شود، سنت ها بر مجاری خود روان می گردند، روزگار اصلاح می شود و امیدها به بقای دولت فزونی می یابد و دشمنان نومید می شوند.

به طور قطع دشمنان زمانی امیدوار می شوند در نظام خلل ایجاد کنند که احساس کنند بین مردم و دولت شکاف و جدایی ایجاد شده است.

البته ناگفته نماند که همه ی این حمایت های مردم از دولت به معنای نفی انتقادهای دلسوزانه نیست. اصولا یکی از مصادیق خیرخواهی انتقاد و بیان نقطه ضعف ها برای اصلاح آن هاست. قطعا اگر بیان انتقادها، دلسوزانه و از روی خیرخواهی باشد نه تنها نباید از سوی دولت با عکس العمل منفی روبرو شود بلکه دولت باید از این انتقادها استقبال نماید. نسبت دادن برخی عناوین به منتقدان همچون بی سواد، به جهنم می روند و….. مواردی است که در گذشته به ایجاد همدلی و همزبانی لطمه وارد نموده است و مسلما دولت باید در سال 1394 با ادبیات دیگری با منتقدین سخن بگوید. در همین رابطه مقام معظم رهبری فرمودند : دولت و طرفداران دولت با کسانی که ابراز دغدغه و دلواپسی می کنند، اهانت نکنند. ضمن اینکه منتقدین نیز باید جانب انصلف را در نظر بگیرند و به این نکته توجه داشته باشندکه فعالیت های اجرایی مشکلات و موانع خاص را دارند.

مواضع رهبری برای همگان فصل الخطاب باید باشد و هیچ کس حق ندارد از مواضع رهبری عدول کند. بدون تردید عدول از مواضع رهبری در عرصه های مختلف بزرگترین لطمه به همدلی وهمزبانی بین دولت و مردم می باشد. یکی از راه های ایجاد وحدت و همدلی بین دولت و ملت، عمل به آموزه های مقام معظم رهبری در همه ی عرصه هاست.

نصرالله شفیعی


فرستادن دیدگاه