امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 2849
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۰
نصرالله شفیعی

عیدانه

سال 1393 با همه ی فراز و نشیب هایش سپری شد و سال 1394 آغوش خود را به ما بازماندگان ارزانی داشت. فراوان انسان هایی بودند که سال 1393، در لحظه ای رؤیایی یعنی تحویل سال آغوش خود را به روی آن ها باز کرد. ولی دولت مستعجل و عروس بی وفایی بود که رخت خود را برداشت و از دامن آن ها خداحافظی کرد تا پیمان دوستی با دیگرانی ببنددکه در آینده همین نقش را برای آن ها بازی خواهد کرد.

هر سالی که می آید با برخی پیمان چند ین ساله و با برخی چندین ماهه و با برخی چندین ساعته و با برخی چندین دقیقه می بندد. و ما انسان ها نمی د انیم که جزء کدام گروه خواهیم بود که سال 1394 با او پیمان خواهد بست؟ ولی بدون تردید انسان ها الزاما در این چند گروه تقسیم و توزیع خواهند شد.آری فرصت های داده شده به انسان ها چندین ساله تا چندین دقیقه خواهد بود.

سرنوشت محتوم انسان ها همین است. اندک تأملی در زندگی آن ها که رفتند این هشدار را به ما می دهد که عضو گروه غافلان نباشیم و دل به این دنیا نبندیم.

دل براین پیرزن عشوه گر دهر مبند          کاین عروسی است که در عقد بسی داماد است

نوروز فصل شکفتن، فصل حیات، فصل امید و فصل شادابی است. فصل بیدار شدن است. فصل تحول و دگرگونی است. فصل زیبایی است. فصل بروز و ظهور استعدادهایی است که در دل این زمین خاکی وجود دارد.

فصل رویش و شکوفایی است. فصل عبرت ها و درس هاست. فصل هشدارهاست. وقتی بهار را دیدید، زیاد قیامت را یاد کنید.

هست باران ها جز این باران بدان         که نمی بیند ورا جز چشم جان

چشم جان را باز کن نیکو نگر             تا از آن باران عیان بینی خضر

بهار زیبا ترین لحظه هاست و می توان زیباترین زندگی را در پرتو آن رقم زد. در بهار همه چیز زیبا می شود. چمن خود را می آراید، گل ها لبخند می زنند، بلبلان و پرندگان نوای امید سر می دهند، نسیم گونه ها را می نوازد، جویبارها در جوش و خروشند، آسمان آبی است، دریا دل انگیز، مرغان دریایی همنوا باخروش امواج نغمه خوان، سینه ها لبریز از عشق، آدمیان امیدوار،حیوانات سرمست و همه ی موجودات در حال تحول. همه ی این زیبایی ها نعمت بزرگ خدا به ما انسان هاست که بدانیم چقدر در پیشگاه معبود ازلی ارج و جایگاه داریم. بهار فصل نزدیک شدن است. نزدیک شدن دل هایی که فراقشان هیچ دلیل و توجیهی نداشته است. بهار فصل عاشقان است. عاشقانی که هدف را شناخته اند وبا ترنم زیبای طبیعت دل هایشان به سوی معشوق ابدی پر می کشد.

ای نوبهار عاشقان داری خبر از یار ما؟                        

ای از تو آبستن چمن و از تو خندان باغ ها

ای بادهای خوش نفس عشاق را فریاد رس

ای پاکتر از جان و جا آخر کجا بودی کجا؟

ای فتنه ی روم و حبش حیران شدم کاین بوی خوش            

پیراهن یوسف بود یا خود روان مصطفی

ای جویبار راستی، از جوی یار ماستی                            

بر سینه ها سیناستی، بر جان هایی جان فزا

ای قیل و ای قال تو خوش، وای جمله اشکال تو خوش    

ماه تو خوش سال تو خوش ،ای سال و مه چاکر تو را

                                                       (مولوی- دیوان شمس)

آری بهار سرآمد همه‌ی فصل‌هاست و چه زیباست که ظاهر و باطن ما انسان‌ها از زیبایی بهار سرشار شود. همه ما می‌توانیم زندگیمان را بهاری کنیم. با بهار زندگی ما به اوج می‌رسد و با بهار دولت دوست، مهدی صاحب زمان می‌توانیم به همه‌ی فضیلت‌هایی که خداوند در وجود ما به ودیعت گذاشته دست پیدا کنیم.

همراه با تبریک عید نوروز روزگار خوشی را برای همه‌ی عزیزان از خداوند خواهانم.


فرستادن دیدگاه