امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 3318
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴

شورای هماهنگی انقلاب اسلامی و حفظ موجودیت جمهوری اسلامی

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از نهادهای انقلابی نظام مقدس جمهوری اسلامی است که با هدف هماهنگی و انسجام فعالیت های تبلیغی بین دستگاه ها، نهادها و مراکز تبلیغی نظام تشکیل گردیده است. این نهاد در 12/5/1359 به دستور رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی تأسیس گردید و از سال 1360 تاکنون مسؤولیت آن را فقیه مجاهد، عالم ربانی حضرت آیت الله جنتی برعهده دارد. این شورا براساس اساسنامه اش که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است: «نهادی است عمومی و غیر دولتی که مسؤولیت برنامه ریزی، هماهنگی، سیاست گذاری و نظارت و اجرای مراسم رسمی و مناسبات نظام جمهوری اسلامی را برعهده دارد.»

پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی، دفاع از اهداف، آرمان ها و آگاهی بخشی مردم جهت مقابله با انواع توطئه های دشمن و تأکید بر رسالت سنگین آن ها برای حضور مداوم در صحنه، بزرگداشت ایام الله و شعائر انقلاب اسلامی، ضرورتی انکار ناپذیر بود. از همین روی نیاز به تشکیلاتی که بتواند همه ی این اهداف را با انسجام کامل مدیریت کند احساس می شد. هر چند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی، ارگان ها و نهادهایی چون شورای عالی تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات قم، واحد تبلیغات حزب جمهوری اسلامی به فعالیت های تبلیغی می پرداختند ولی از هماهنگی و انسجام لازم برخوردار نبودند. پس از انتخاب بنی صدر به ریاست جمهوری و تشکیل دفتر هماهنگی رئیس جمهور، زمینه های ایجاد اختلاف بین نیروهای انقلابی فراهم گردید. از این رو بود که به دستور امام خمینی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تأسیس شد. مؤسسان اولیه این دفتر عبارت بودند از آیات: بهشتی، جنتی، امامی کاشانی، حقانی، ربانی شیرازی، مهدوی کنی؛ موحدی کرمانی، باهنر، محمد علی شرعی، فلسفی، جعفری گیلانی، عبایی خراسانی، عبدالمجید معادیخواه و سید حسین موسوی تبریزی.

اولین مکان این شورا در مدرسه عالی شهید مطهری بود و پس از برگزاری اولین نشست شورا غلامحسین حقانی به عنوان دبیر شورا برگزیده شد.

از اولین اقدامات این شورا تشکیل ستاد بزرگداشت دهه فجر در بهمن 1359 بود. این شورا همچنین به اعزام مبلّغین مذهبی به کشورهای مختلف جهان پرداخت. در دوران جنگ تحمیلی به برنامه ریزی و هدایت برنامه ی فرهنگی پرداخت. در تاریخ 19/4/73 اساسنامه ی جدید آن به عنوان نهادی عمومی و غیر دولتی که مسؤولیت برنامه ریزی، هماهنگی، سیاست گذاری و نظارت و اجرای مراسم رسمی و مناسبات عمومی نظام جمهوری اسلامی را برعهده دارد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به استناد ماده واحده قانون مصوبه سال 1387 مجلس شورای اسلامی، اساسنامه آن در جلسه 26/7/88 به تصویب هیات وزیران رسید.

دبیر این شورا که بالاترین مقام شورا می باشد از طرف رهبر ایران انتخاب می شود. این شورا جهت تحقق اهداف تصریح شده در اساسنامه ستادهایی را تشکیل داده که هم زمان با تهران در استان ها نیز ستادهایی را تشکیل داده است از جمله:

1)ستاد برگزاری مراسم شهدای هفت تیر 2) ستاد قدس و انتفاضه 3) ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی 4) ستاد بزرگداشت 14 خرداد ارتحال امام خمینی و 15 خرداد 5) ستاد برگزاری یوم الله سیزدهم آبان ماه (روز ملی مبارزه با استکبار جهانی) 6) ستاد بزرگداشت نه دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت و همچنین بزرگداشت برخی ایام الله نیز برعهده ی این شورا می باشد از جمله :

بزرگداشت روز 12 فروردین ماه، بزرگداشت 8 شهریور سالروز شهادت شهید رجایی و باهنر، سالروز 17 شهریور با جمعه سیاه و….

این شورا علاوه بر برنامه های تعریف شده به مناسبت های خاص نیز اقداماتی انجام می دهد که در جای خود بر حفظ و تداوم نظام مقدس جمهوری یا حمایت از محرومان و مسلمانان سراسر جهان بسیار مؤثر و حیاتی بوده است. همچون راهپیمایی 23 تیر ماه که در پاسخ به فتنه و غائله ی 18 تیر برگزار گردید و همین امر باعث خثنی کردن توطئه ی عظیم دشمن در براندازی نظام جمهوری اسلامی گردید. برگزاری راهپیمایی بزرگ و بی نظیر 9 دی ماه 1388در مقابله به فتنه ی بزرگی که دشمنان داخلی و خارجی طراحی کرده بودند، برگزاری راهپیمایی های مختلف در دفاع از مردم یمن، غزه، و همچنین برگزاری روز همبستگی ملی با مردم بوسنی و هرزگوین، راهپیمایی حمله نظامی آمریکا و انگلیس به عراق و افغانستان، راهپیمایی در محکوم کردن مواضع خصمانه ی آمریکا در اهانت به مردم ایران، راهپیمایی در محکومیت چاپ کاریکاتورهای حضرت محمد (ص) در روزنامه های دانمارک در زمستان 1384، راهپیمایی به خاطر حمله ی تروریستی به اماکن مقدس عراق و…

نگاهی به فعالیت ها و برنامه های اجرا شده توسط شورای هماهنگی تبلغیات اسلامی نشان می دهد که این شورا نقش بسیار مهمی در حراست و حفاظت از کیان نظام جمهوری اسلامی دارد به طوری که اگر این اقدامات انجام نمی شد و نهاد یا ارگانی دیگر نیز این بار سنگین را برعهده نمی گرفت هیچ امیدی برای تداوم نظام جمهوری اسلامی وجود نداشت. به عنوان مثال یکی از برنامه های اساسی که این شورا تشکیل ستاد دهه فجر و برگزاری مراسم راهپیمایی در سراسر ایران است. همه آگاهان به نقش این راهپیمایی بزرگ و میلیونی در تثبیت جایگاه نظام جمهوری اسلامی و نا امیدی دشمنان قسم خورده آن برای سرنگونی این نظام اطلاع کافی دارند. آنچه که تاکنون باعث شده دشمن نتواند نقشه ی شوم خود را برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی با حمله نظامی اجرا کند همان حضور پرشور و حداکثری مردم در صحنه به عنوان پشتیبانان اصلی نظام می باشد. اوج این حضور مداوم و عاشقانه هر ساله در راهپیمایی 22 بهمن تجلی پیدا می کند و همین حضور است که برابری با تمامی عوامل بازدارنده ایران اسلامی در برابر نقشه های دشمن می کند. و همه می دانیم که این سازماندهی و برنامه ریزی توسط شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی انجام می پذیرد.

یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی حمایت از محرومان، و مسلمانان و انقلابیون سراسر جهان است که مظلومانه در دورترین نقاط دنیا با حکومت های جور و بانیان ستم می جنگند. این حمایت ها اغلب با برگزاری مراسم راهپیمایی چه به صورت مشخص و هر ساله همچون راهپیمایی سراسری روز قدس و چه به صورت موردی صورت می گیرد.

نقش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در حفظ آرمان ها، اهداف نیز در جای خود روشن و مبرهن است. نقش شورا در برگزاری مناسبت های انقلابی ترزیق خون جدید به پیکر انقلاب و مردم انقلابی است تا هر لحظه بیدار و به آرمان های نظام جمهوری اسلامی وفادار باشند. حمایت از نظام و تأکید بر حفظ روحیه ی انقلابی مردم، مسأله ای است که همواره در برگزاری مناسبت های دینی و انقلابی توسط شورا مورد توجه قرار می گیرد.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی لشکر شکست ناپذیر فرهنگی نظام جمهوری اسلامی است که آحاد مردم سربازان فداکارش هستند و این لشکر با همکاری دستگاه های اجرایی و نهادهایی انقلابی مسؤولیت حضور این جنود الهی در صحنه های حساس دفاع از کیان انقلاب اسلامی را برعهده دارد. به همان میزان که تبلیغات در معرفی دستاوردها و حیثیت نظام و آرمان های آن نقش دارد و در خثنی کردن توطئه ها و نقشه های آن تأثیر گذار است به همین نسبت نیز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در این زمینه تأثیر گذار است.

با توجه به همین نقش تأثیر گذار است که امام خمینی درباره شورای می فرماید: «از کارهای چشمگیری که در این نهاد (شورا هماهنگی تبلیغات اسلامی) شده است تقدیر و تشکر می کنم و توفیق آقایان را بیشتر از خدای تبارک و تعالی مسألت می کنم»

مقام معظم رهبری نیز درباره نقش و جایگاه سترگ شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی می فرماید: “شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از کهن ترین و پرسابقه ترین نهادهای نظام جمهوری اسلامی است.

این مجموعه ( شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی) در طول این سال ها همچنان در خط درست و در صراط مستقیمی حرکت کرده، لحظه ها را شناخته و کار مناسب آن لحظه را انجام داده ست.

راهپیمایی نهم دی، نیاز لحظه ها بود که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به درستی اقدام کرد و مردم نیز به خوبی این نیاز را تشخیص دادند و 9 دی به یکی از قله های تاریخ انقلاب اسلامی تبدیل شد.

اگر ما این شورا را نداشتیم، بی شک ناسازگاری ها و اشکلات فراوانی را در ایجاد و راه اندازی و اداره مراسم مختلف شاهد بودیم.”

با توجه به رسالت سنگین این شورا می طلبد که بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد.

نصرالله شقیعی


فرستادن دیدگاه