امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 4308
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۴

تأملی بر اوج جنایت منافقان

به گزارش «دریای جنوب» هفته دوم تیر در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، هفته‌ای پرحادثه​ است و با ورق زدن تقویم به رویدادهایی برمی​خوریم که هر یک از آنها کافی است به دلیل جنایاتی که با حمایت مدعیان جهانی در حق مردم ایران شده است، آسودگی را از وجدان بشریت بگیرد؛ شاید اوج جنایت منافقان حادثه هفتم تیر سال 60 بتوان عنوان کرد.

در هفتم تیر 60، دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، در حالی که جمعی از بلندپایه‏ترین مسئولان نظام همچون آیت‏اللّه‏ بهشتی رئیس دیوان عالی کشور، چهار وزیر، 12 معاون وزیر و حدود 30 نماینده مجلس در آن جلسه حضور داشتند، با بمبگذاری منافقان منفجر شد و ۷۲ یار وفادار انقلاب و امام به شهادت رسیدند که در بین شهدای این روز نام دو نماینده استان بوشهر هم دیده می شود.

استان بوشهر در اولین دوره مجلس شورای اسلامی 3 کرسی در مجلس داشت که از حوزه های انتخابیه بوشهر، دشتستان و رودباران بود. (رودباران نام شهرستان دشتی پس از انقلاب اسلامی شد که از دشتستان جدا گردید. این نام تا مجلس دوم وجود داشت تا اینکه این شهرستان به نام فعلی اش یعنی دشتی تغییر یافت).

در جریان برگزاری انتخابات مجلس اول، عباس حیدری از بوشهر، میربهزاد شهریاری از رودباران و سیدمحمدمهدی جعفری از دشتستان راهی مجلس شدند. اما شهریاری و حیدری کمتر از چهار ماه نماینده استان بودند و در جریان انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند.

این فاجعه آن قدر بزرگ بود که به تعبیر رهبر معظم انقلاب «به‌طور طبیعی باید منجر به شکست انقلاب اسلامی می‌شد اما به برکت خون این شهدا، درست عکس آنچه تصور می‌رفت اتفاق افتاد و بعد از این حادثه، ملت متحد شد و انقلاب در مسیر واقعی و صحیح خود قرار گرفت».

در شبی که این اقدام تروریستی انجام شد حزب جمهوری اسلامی، علاوه بر حضور اعضای شورای مرکزی خود، میزبان تعدادی از نمایندگان مجلس، وزرا و معاونان وزرا بود. طبق ساعت مقرر یعنی 8 و 30 دقیقه شب با تلاوت کلام‌الله مجید، جلسه به طور رسمی آغاز شد و بعد نوبت رئیس حزب بود تا به عنوان سخنران اصلی آغاز سخن کند؛ جلسه‌ای که با دو موضوع مهم تورم و انتخابات آینده ریاست جمهوری، آن هم چند روز پس از عزل بنی‌صدر تشکیل شده بود.

انفجار آن‌قدر عظیم بود که صدای آن تا یکی دو کیلومتر اطراف سرچشمه تهران شنیده شد. مردم محل، سراسیمه به سمت ساختمان حزب آمدند؛ اما فقط توانستند تعداد اندکی را از زیر آوار نجات دهند و بقیه افراد به فیض عظیم شهادت نائل آمدند. فاجعه هفتم تیر، دقیقا شش روز پس از عزل بنی‌صدر از ریاست جمهوری و حدود 24 ساعت بعد از حادثه تروریستی مسجد جامع ابوذر ـ که در آن آیت‌الله خامنه‌ای، امام جمعه وقت تهران بشدت زخمی شده بود ـ رخ داد.

مختصری از زندگینامه شهید میر بهزاد شهریاری

شهید میر بهزاد شهریاری در ۱۷ دی ۱۳۳۳ خورشیدی در روستای بحیری از توابع شهرستان دشتی در استان بوشهر به دنیا آمد. پدرش سید محمد طاهر شهریاری، شاعر و متخلص به شفیق از روحانیانی بود که سابقه مبارزاتی او به زمان رضاخان (مبارزه پیگیر او علیه کشف حجاب رضاخانی) باز می‌گردد.

تحصیلات ابتدایی را در خورموج و دیپلم ادبی را در بوشهر اخذ کرد. سپس با شرکت در کنکور، در رشته الهیات و معارف اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی) دانشگاه مشهد پذیرفته شد و از اساتید حوزه علمیه، از جمله مقام معظم رهبری نیز بهره‌ها گرفت. سپس دبیر مدارس آموزش و پرورش شهر خورموج شد.

شهید شهریاری در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی با کسب ۸۴٫۴۰ درصد از کل آرای ماخوذه (۳۳٬۰۴۵ رای) بعنوان نماینده مردم رودباران (تنگستان، دشتی، دیر، کنگان و جم) به مجلس راه یافت و در کمیسیون کشاورزی و عمران روستائی مجلس فعالیت کرد. او در مراسم افتتاح نخستین دوره مجلس شورای اسلامی بعنوان منشی هیئت رئیسه سنی انتخاب شد. این شهید بزرگوار در طول حضور در مجلس، مدافع دولت شهید رجایی و از استیضاح کنندگان بنی صدر بود.

شهید میر بهزاد شهریاری که در دفاع از حقوق ملت و مردم حوزه انتخابیه اش زبانزد همه ساستمداران وقت بود، در جلسه شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی که هفتم تیر ماه سال ۱۳۶۰ در سرچشمه تهران برگزار شد شرکت کرد و بدنبال انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، به همراه آیت الله بهشتی و همکارانش شهید شده و در میان انبوه تشییع کنندگان، در زادگاهش روستای بحیری به خاک سپرده شد

مختصری از زندگینامه شهید عباس حیدری

شهید عباس حیدری در 25 مرداد ماه 1323 در یکی از روستاهای شیراز بنام جوادیه ( کوشک بی بی چه سابق ) در یک خانواده مستضعف بدنیا آمد . دوران تحصیلات ابتدایی را در همان روستا گذراند و سیکل اول متوسطه را در یکی از مدارس قصرالدشت که در شش کیلومتری شیراز قرار دارد ، به پایان رساند و بالاخره مدرک دیپلم را در سال 42 در دبیرستان ابوذر شیراز اخذ نمود . در سال 46 بعنوان تکنسین مخابرات در وزارت پست وتلگراف ، قسمت ماکرویو شروع بکار کرد .
شهید حیدری پس از شروع انقلاب در سال 42 به رهبری امام خمینی با آشنائی به خط حرکت امام به تحقیق در زمینه های ایدئولوژیک روی آورد . او معتقد بود که برای شروع به آگاهی دادن مردم بایستی از جوانان روستائی شروع نمود ، چون این جوانان زمینه پذیرش افکار سالم را بیشتر دارند و اکثراً صادقند .

او مبارزه اش را در همان روستائی که در آن متولد شده بود ، آغاز کرد . پس از مطالعه در آثار معلم شهید شریعتی سعی نمود جوانان روستائی را به مکتب این متفکر بزرگ آشنا کند . پس از چندی بوسیله ساواک مورد تعقیب قرار گرفته و از آن پس مبارزه اش شکل مخفیانه بخود گرفت . در سال 56 برای جلوگیری از مبارزاتش او را به بوشهر منتقل ساختند و وی بلافاصله فعالیتش را در آنجا ادامه داد . با تشکیل هسته های مقاومت و مطالعاتی ، در پیشبرد انقلاب اسلامی تلاش زیادی نمود . رشته تخصصی وی مخابرات بود . در دوران اوج انقلاب نقش مهمی در جهت مخابره پیامهای امام به شهرهای ایران و به خصوص قم ایفا نمود .
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و هنگام انتخابات مردم بوشهر با شناختی که از وی داشتند او را به نمایندگی در مجلس شورای اسلامی برگزیدند و از آن پس با اعتقاد و علاقه کامل به خط امام ، مبارزه اش در شکل و مرحله جدید در سنگری جدید ادامه یافت . تا اینکه در اثر انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی این میعادگاه پیروان خط امام در 7 تیر ماه 1360 ، بدست ایادی استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار به شهادت رسید و به آرزوی دیرینه اش دست یافت/گام نیوز .

 


فرستادن دیدگاه