امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 4450
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۹
کارشناس مسائل اقتصادی:

بوشهر رتبه اول صادرات غیر نفتی را در کشور دارد

به گزارش «دریای جنوب» بر اساس گزارش های منتشر شده؛ ایران در نیمه نخست امسال ، حدود 20 میلیارد و 545 میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته که در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال قبل، بیش از 3 درصد، کاهش را نشان می دهد و با عنایت به لزوم افزایش هر چه بیشتر صادرات محصولات غیرنفتی، این اعداد و ارقام نوید بخش به نظر نمی رسد.

محمد اسماعیلی،کارشناس مسائل اقتصادیبا اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی در توسعه اقتصادی کشورها، اظهار کرد: قدرتمندترین اقتصادهای جهان با اتکای به صادرات غیر نفتی به توسعه پایدار اقتصادی دست یافته اند.

وی افزود:کشورهای بسیاری همچون چین آلمان، ژاپن، ترکیه،کره جنوبی و… در همین مسیر از چنان بنیه اقتصادی توانمندی برخوردار شده اند که در مناسبات و معادلات اقتصادی جهان امکان نادیده انگاشتن نقش و سهم آنها وجود ندارد.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظار می رود دستگاه های ذی ربط داخلی با برنامه ریزی هدفمند، اتخاذ تدابیر مقتضی و حمایت از تولید داخلی بر پایه محصولات غیرنفتی، بستر ارتقای این مولفه مهم و ضروری را به نحوی هموار کند که هر ساله شاهد افزایش  حجم صادرات غیرنفتی ایران و تقویت آورده ارزی آن برای کشور باشیم.

وی افزود: طبق نظر برخی مسئولان ذی ربط ؛ بیشترین میزان صادرات در میان تمامی استان های کشور به استان بوشهر با هفت میلیارد و 391 میلیون دلار و پس از آن، خوزستان با شش میلیارد دلار و سپس تهران با چهار میلیارد و 200 میلیون دلار بیشترین صادرات محصولات غیر نفتی را به خود اختصاص داده اند.

اسماعیلی گفت: طبق اخبار منتشر شده؛ صادرات محصولات غیرنفتی در استان بوشهر در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال 95، تغییری نداشته که انتظار می رود با تلاش هر چه بیشتر از ظرفیت های صادراتی این استان در بخش‌های گوناگون، شامل میعانات گازی،کودهای معدنی، سیمان، محصولات پتروشیمی، ماهی و میگوی پرورشی، گوگرد، سنگ گچ، هندوانه، خربزه و آهن بهره‌وری هر چه بیشتری حاصل شود.

وی افزود: افزایش و رشد 12 درصدی صادرات غیرنفتی در استان خوزستان به عنوان حوزه جغرافیایی که رتبه دوم کشور را در این حوزه به خود اختصاص داده،گام مثبت و شایسته ای است که باید برای ارتقای هر چه بیشتر آن بیش از پیش کوشید.

استان تهران، بیشترین رشد صادراتی را به خود اختصاص داده است

در میان استان‌های کشور، استان تهران با رشد 90 درصدی، بیشترین میزان افزایش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده که این موضوع نشان دهنده، دمیده شدن روحی جدید در کالبد اقتصادی این استان از لحاظ صادرات است.

محمد اسلامی،کارشناس بازار با اشاره به استقرار 16 شهرستان در استان تهران، اظهار کرد: هر کدام از شهرستان های قرار گرفته در خطه جغرافیایی تهران، از ظرفیت‌های خاص به خود برخوردار هستند و با وجود قابل تقدیر بودن تدابیر اتخاذ شده برای رشد 90 درصدی صادرات محصولات غیرنفتی از این استان، همچنان فرصت های مغفول بسیاری در این عرصه وجود دارد که باید شناسایی، حمایت و به کار گرفته شوند.

استان اصفهان نیز دومین استان از حیث رشد و افزایش صادرات غیرنفتی به شمار می رود و برآوردها حاکی از افزایش 21 درصدی وزن و 17 درصدی ارزشِ صادرات غیرنفتی در این حوزه  است.

اسلامی در ادامه گفت: طبق آمار؛ در انتهای جدول نیز استان کهکیلویه و بویر احمد و سپس اردبیل، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، همدان، قم، البرز، گلستان و سمنان قرار گرفته اند که هر کدام در مجموع شش ماهه نخست امسال، ارزش صادراتی محصولاتشان کمتر از 100 میلیون دلار بوده است.

وی در خاتمه یادآور شد: در هر یک از استان های کشور، ظرفیت هایی وجود دارد که باید با شناسایی و حمایت، به‌صورت بالفعل در آیند و به طور قطع در چنین شرایطی، فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی امری سهل و آسان خواهد بود.


فرستادن دیدگاه