امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 5293
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۹

برداشت ۲۳هزار تن میگو از استخرهای پرورشی استان

دریای جنوب،مدیرکل شیلات استان بوشهر با اشاره به پایان برداشت میگو از استخرهای پرورشی استان بوشهر گفت: پرورش‌دهندگان در ۱۱سایت ۲۳هزار و ۶۰۸ تن میگو برداشت کردند که ۲هزار تن بیشتر از سال قبل است.
23هزار تن میگو از استخرهای پرورشی استان بوشهر برداشت شد

پرورش آبزیان یکی از توانمندی‌های استان ساحلی بوشهر است که در این راستا پرورش ماهی و میگو در اراضی ساحلی و آب‌های خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته است.

استان بوشهر با خلیج فارس دارای طولانی‌ترین مرز دریایی و سواحل بکر است که از این ظرفیت برنامه‌های متعدد اقتصادی، تولیدی، تجاری، سرمایه‌گذاری و گردشگری تدوین و عملیاتی شده است.

 تولید میگوی پرورشی یکی از برنامه‌های مهم شیلات است که در این راستا در 3 دهه گذشته اراضی شوره‌زار استان بوشهر به محل کسب‌وکار، تولید، سرمایه‌گذاری و ارزآوری تبدیل شده است.

اکنون در شهرها و روستاهای ساحلی استان بوشهر فعالیت پرورش و تولید میگو فعال است و رونق اقتصادی، اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری را برای این مناطق به ارمغان آورده است.

 در راستای پرورش میگو در استان بوشهر زنجیره‌ به هم پیوسته از کسب‌وکارها از جمله تکثیر بچه میگو، تولید غذا، صنایع عمل‌آوری و بسته‌بندی، صادرات و پشتیبانی ایجاد شده است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تاکید بر توسعه طرح‌های پرورش میگو در اراضی ساحلی این استان اظهار داشت: امسال 5 هزار و 600 هکتار از اراضی 11 منطقه ساحلی استان بوشهر به پرورش میگو اختصاص یافت.

علی بازدار با بیان اینکه پرورش میگو با تولید بچه میگو از اوایل سال آغاز می‌شود گفت: پس از تولید بچه میگو در مراکز تکثیر عملیات ذخیره سازی در استخرهای پرورشی آغاز و قبل از فصل سرما محصول برداشت می‌شود.

وی، از ذخیره سازی یک میلیارد و 800 میلیون قطعه بچه میگو در استخرهای پرورشی استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: با پایان یافتن برداشت میگو از استخرهای پرورشی، 23 هزار و 608 تن میگو برداشت شد که بیش از 2 هزار تن بیشتر از سال قبل است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر مشکلات صنعت پرورش میگو را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: برخی از مراکز تکثیر آبزیان استان بوشهر امسال قدری دیر برای تولید بچه میگو اقدام کردند که سبب تاخیر در ذخیره سازی در استخرهای پرورشی شد.

بازدار بیماری لکه سفید میگو را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: امسال برخی از سایت‌های پرورشی به بیماری لکه سفید آلوده و خسارت اندکی به آنان وارد شد و به همین سبب زودتر از موعد اقدام به برداشت کردند.

وی، با بیان اینکه برخی از سایت‌های پرورش میگو به سایز استاندارد میگو دست نیافتند گفت: به سبب افت شدید ناگهانی دمای هوا و سرمای زودهنگام، پرورش دهندگان زودتر از موعد مقرر اقدام به برداشت کردند که این مهم سبب کاهش میزان برداشت بر اساس برنامه‌ریزی قبلی شد.

مدیرکل شیلات استان بوشهر از تولید 60 درصد میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد:  از میگوهای پرورشی بیش از 80 درصد آن صادر می‌شود که کشورهای چین، روسیه و حاشیه خلیج فارس از جمله مقاصد صادرات این آبزی است./تسنیم


فرستادن دیدگاه