امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 5321
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵

برداشت گوجه‌فرنگی در اراضی استان بوشهر به ۱۹۳هزارتن افزایش می‌یابد + تصاویر

دریای جنوب،معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه "اکنون بیش از ۱۰۰هزارتن گوجه‌فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر برداشت شده است" گفت: برداشت این محصول با آغاز فصل زمستان به اوج خود می‌رسد و در دی‌ماه به ۱۹۳هزارتن افزایش می‌یابد.

در حالی‌که هوای بیشتر نقاط کشور در فصل زمستان سرد و یخبندان است محصول گوجه‌فرنگی خارج از فصل استان بوشهر در این فصل به‌بار می‌نشیند و این روزها کشاورزان شهرها و روستاهای مختلف استان بوشهر در حال برداشت این محصول در مزارع کشاورزی هستند.

استان بوشهر با داشتن بیش از 11هزار و 200 هکتار اراضی زیر کشت گوجه‌فرنگی و برداشت سالانه افزون‌بر 580 هزار تن به عنوان قطب تولید این محصول در فصل سرما معرفی شده چراکه گوجه‌فرنگی بیشتر نقاط کشور از استان بوشهر تامین و عرضه می‌شود.

اراضی محصول گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر در شهرستان‌های دشتی، دیر، کنگان، جم، دشتستان و تنگستان است که گوجه فرنگی مناطق آبدان، کاکی، تنگ‌ارم، جم، بوشکان و بردخون برای مردم شناخته شده است.

گوجه فرنگی خارج از فصل در حالی به‌بار می‌نشیند که محصول گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای هم در این فصل وارد بازار می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه امسال11.2 هزار هکتار از اراضی این استان زیر کشت محصول گوجه فرنگی خارج فصل رفته‌ است  اظهار داشت: از اول آبان تاکنون بیش از 100 هزار تن محصول گوجه‌فرنگی از اراضی استان بوشهر برداشت شده است.

خسرو عمرانی، فصل زمستان را اوج برداشت محصول گوجه‌فرنگی خارج از فصل دانست و بیان کرد: از 582 هزار تن محصول برداشتی گوجه‌فرنگی در مدت پنج ماه بیش از 70 درصد آن در فصل زمستان برداشت و وارد بازار و صادر می‌شود.

وی افزود: برداشت گوجه‌فرنگی خارج از فصل به ویژه در نقاط جنوبی استان بوشهر در دی‌ماه نسبت به آذرماه افزایش می‌یابد و به 193 هزار تن می‌رسد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر  با بیان اینکه برداشت گوجه فرنگی تا اوائل اردیبهشت سال بعد ادامه دارد  خاطر نشان کرد:  اکنون در هر هکتار 52 تن گوجه فرنگی برداشت می‌شود و قیمت محصول در مزرعه بین 2 هزار تا 4 هزار تومان در هر کیلوگرم است.

عمرانی با اشاره به برداشت گوجه‌فرنگی از گلخانه‌ها تصریح کرد: در هر هکتار 250 تن گوجه فرنگی از اراضی گلخانه‌ای استان بوشهر از دی‌ماه آغاز می‌شود که تاثیر به‌سزایی در افزایش صادرات و قیمت محصول در بازار دارد.

وی بیان کرد: براساس برآوردهای انجام شده سالانه 100 هزار تن محصول گوجه فرنگی استان بوشهر صادر می‌شود./تسنیم

انتهای پیام/190/س


فرستادن دیدگاه