امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 2770
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۲
نصرالله شفیعی

از همه خبیث تر دولت انگلیس

این جمله ای است که مقام معظم رهبری درباره ی نقش سفارتخانه ها و دیپلمات های غربی در فتنه 1388 بیان فرمودند. ایشان در همین رابطه در خطبه ها تاریخی 29 خرداد 88 و روزهای آغازین فتنه 88 سخنانی عنوان کردند: « دیپلمات های برجسته ی چند کشور غربی که تا حالا با تعارفات دیپلماتیک با ما حرف می زدند، نقاب از چهره برداشتند، چهره ی واقعی خودشان را دارند نشان می دهند؛ قد بدت البغضاء من افواههم و ما تخفی صدورهم اکبر» دشمنی های خودشان با نظام اسلامی را دارند نشان می دهند از همه خبیث تر دولت انگلیس.

همین یک جمله رهبر معظم انقلاب کافی است که همه ی مردم به درستی به ماهیت دولت پلید و روباه صفت انگلیس پی ببرند.

جنایت ها و خیانت های انگلیس در حق ملت ایران تبدیل به پدیده ای تاریخی شده و گویا انگلیسی ها یا همان بریتاینای کبیر دوام و حفظ موقعیت و منافع خود را در استعمار ایران و بهره گیری از سرمایه های ملت ایران می دانند. ملت ایران خاطرات تلخی از سوابق استعمارگری و دخالت های خیانت کارانه انگلیس این جرثومه ی فساد دارد. این خیانت ها نباید از سابقه ی تاریخی ملت ایران خذف یا فراموش شود.

امام راحل در همین رابطه می فرماید: «اگر ملت ایران، بغض و نفرت از دولت انگلیس را از دل خود پاک نکرده باشد و پاک نکند، حق دارد و به نظر هر عاقلی هم، حق با ملت ایران است، کاری که انگلیسی ها با مردم ایران کردند و بلایی که بر سرِ این ملت در آوردند، هیچ وقت از یادها نخواهد رفت» (صحیفه امام ج6 ص180 گفتگو با یاسر عرفات)

مسأله ی اصلی همین است. یعنی عدم فراموشی انواع ستم ها، جنایت ها و استعمارگری های دولت انگلیس در حق ملت ایران. جای دور نمی رویم. نیم نگاهی به استان بوشهر می اندازیم و خاطرات اشغالگری ها و جنایت ها و آدم کشی های این دولت پلید را در حدود صد سال گذشته و سال های پیش از آن مرور می کنیم. براساس چه منطق و چه حقوق بین الملل تعریف شده ای کشور انگلیس با مدرن ترین سلاح های روز به همراه سربازان انگلیسی و اجیر شده های بیچاره هندی به مرزهای ما در خلیج فارس تجاوز کردند و سال ها خاک پاک بوشهر را با حضور اشغالگرانه خود مکدّر ساختند. بر پایه ی چه دلیلی صدها نفر از بهترین فرزندان این مرزو بوم و در رأس آن جوان دلاور و قهرمان و فرمانده آزادیخواهی و آزادی طلبی رئیس علی دلواری را به شهادت رساندند. مگر جرم این مردمان چه بود؟ مگر یک ملت حق ندارد که مدافع میهن، ناموس، آرمان ها و اعتقادات خود باشد؟ انگلیس نه با ایران و استان بوشهر مرز مشترک داشت و نه ایران حقوقی را از او ضایع کرده بود که برایش بهانه ای بشود تا استان بوشهر را به اشغال خود در آورد.

این چیز ی جز همان روحیه ی استعمارگری و تجاوز طلبی استعمار پیر انگلیس نیست. تأسف بار این است که این رویه به عنوان سیاست اصلی و استراتژیک انگلیس در تمام جهان ساری و جاری بوده است. تنها ملت ایران نیست که داغ استعمارگری های انگلیس را بر پیشانی خود دارد. بسیاری از این ملت ها سال های متمادی شاهد حضور غاضبانه این قدرت شیطانی در سرزمین خود بوده اند.

هر چند در دنیای امروزی استعمار کهن تقریباً رنگ باخته و ملت ها دیگر کمتر حاضر به تحمل بیگانگان در خاک خود به صورت غاصبانه نیستند. ولی باز هم شاهد هستیم که سیاست استعمارگری انگلیس تبدیل به خویی جدایی ناپذیر از این دولت گردیده است. اشغالگری و تجاوز گری انگلیس پابه پای آمریکا در کشورهای مختلف از جمله افغانستان و عراق مشاهده می شود.

سیاست انگلیس پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظامی براساس آراء و درخواست مردم بسیار خبیثانه تر گردیده است. در یک کلام می توان گفت که 36 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی آیینه ای تمام نما از انواع توطئه های و جنایات دولت انگلیس می باشد. از همدستی و همراهی با قدرت های زورگو در جنگ تحمیلی تا نبرد نابرابر، و ناجوانمردانه غول بزرگ رسانه ای BBC علیه ملت ایران و حضور فعال و شبانه روزی در فتنه ی سال 1388 به گونه ای که باید گفت علاوه بر پشتیبانی وسیع رسانه ای، مدیریت جنگ نرم را نیز علیه ملت ایران در این فتنه بزرگ بر عهده داشتند.

هم اینک، نمی توان لحظه ای را بدون توطئه و نقش ی شوم دولت انگلیس علیه ملت ایران تصور کرد. توهین نخست وزیر انگلیس دیوید کامرون در اجلاس اخیر سازمان ملل پس از دیدار با دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان علیرغم نشان دادن دستکش مخملی نشانه ای از این خوی جدایی ناپذیر درندگی این قدرت استعماری است.

بدون تردید هر گونه خوش بینی، اعتماد نگاه و مثبت به عملکرد دولت انگلیس نوعی غفلت تاریخی خواهد بود که ضربات آن قابل جبران نخواهد بود.

دو قرن مبارزات دلاور مردان استان بوشهر در برابر استعمار انگلیس تاریخی بس پرشکوه را برای مردمی رقم زده که می خواهند آزاد و سرافراز زندگی کنند.

اگر رئیس علی دلواری ها به تعبیر مقام معظم رهبری غریبانه در برابر این قدرت مکار جنگیدند و مظلومانه به شهادت رسیدند، مردمانی را پس از خود به یادگار گذاشتند که اسعتمار ستیزی و مبارزات شهادت طلبانه بارزترین ویژگی آن هاست.

مقاومت تنها راه فائق آمدن بر همه ی توطئه هایی است که جهان سلطه در مقابل نظام اسلامی ایران طراحی می کند. علت این همه توطئه ها دقیقاً معلول تأثیرگذاری و نقش مهم ایران اسلامی در معادلات بین المللی است. اگر سال های سال استعمارگران بدون کمترین مشکل و مانعی دنبال اهداف پلید خود بودند و با حداقل هزینه به این اهداف دست پیدا می کردند، امروز سدی محکم و دژی شکست ناپذیر را که دارای منطقی قوی و مورد قبول ملت های آزاده است در برابر خود مشاهده می کنند. این مانع بزرگ و معضل اساسی برای جهان سلطه آن ها را وادار کرده که برای خشکاندن این چشمه جوشان و این رود خروشان از هر توطئه و نقشه ای دریغ ننمایند. تنها راه در پیش روی ملت ایران نیز مقاومت است و این دستور خدایی است: «فاستقم کما امرت» و باز هم این وعده ی خداوندی است که نتیجه ی مقاومت : «نصرمن الله و فتح قریب» می باشد. به امید آن روز ….


  1. مجید گفت:

    مرگ برانگلیس

  2. حامد گفت:

    دستتان درد نکند

فرستادن دیدگاه