امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 4172
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۸
نصرالله شفیعی

آتش به اختیار واجب کفایی یا عینی

مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی خود با دانشجویان فرمودند: «وقتی دستگاه های فرهنگ، سیاست و… مختل و تعطیلند، به هسته های فکری، فرهنگی می گویم: مستقل و به قول میدان جنگ، آتش به اختیار کار کنید»
دیر زمانی نگذشت که این فراز از سخنان معظم له در فضای مجازی و رسانه ها به شدت مورد استقبال قرار گرفت و هر کس از ظن خود به تفسیر و توضیح آن پرداخت.

هر چند سخنان مقام معظم رهبری برای آنان که به دنبال حقیقت هستند و با مواضع اصولی معظم له در فضای فرهنگی آشنا هستند روشن و واضح است ولی با توجه به اظهارنظر های مختلف توضحیات زیر را یادآور می شوم.

در نیروهای مسلح اصطلاحی تحت عنوان «آتش به اختیار» وجود دارد که به واسطه ی آن، برخی یگان های مسلح این اجازه را می یابند تا بدون هماهنگی با مرکز فرماندهی به سوی هر جنبده یا شیء و پرنده ای آتش بگشایند. در چنین شرایطی این نیروها برای حفظ جان خود و جلوگیری از شکست در برابر دشمن براساس توانمندی ها، تجربیات، امکانات و موقعیت خاص جغرافیایی که در آن قرار گرفته اند در برابر دشمن که قصد نابودی آن ها را دارد موضع مناسب می گیرند و تمام تلاششان را به کار می بندند تا در برابر هجوم دشمن شکست نخورند و حتی از توان خود برای غلبه بر خصم استفاده کنند.

این روشی منطقی و معقول است و هیچ کس نمی تواند نیروهای نظامی را که در چنین شرایطی به فرمان «آتش به اختیار» عمل کنند سرزنش نماید بلکه از این جهت باید آن ها را سرزنش کرد که در شرایط ایجاد شده قدرت ابتکار و خلاقیت را از دست داده و حالت انفعال به خود می گیرند و در نهایت مغلوب دشمن می شوند. وقتی مقام معظم رهبری در مقوله ی فرهنگ از این عبارت استفاده می کند بدان معناست که معظم له نسبت به وضعیت مدیریت فرهنگی کشور ناراضی و معترض است، شواهد نشان داده که رهبر معظم انقلاب سال های سال است که نسبت به مدیریت فرهنگی کشور و توجه به اولویت ها و حساسیت در برابر توطئه های متنوع فرهنگی دشمن اظهار نگرانی کرده است. ولی گویا متولیان فرهنگی دغدغه های دیگری دارند و با جابجایی اولویت ها مسیر دیگری را طی می کنند.

شکی نیست که فرمان اخیر رهبری معظم، یک فرمان فرهنگی است. آنجا که ما در برابر دشمن تا دندان مسلح با انواع و اقسام امکانات ضد فرهنگی روبرو هستیم و دست اندرکاران نیز قافیه را باخته اند راهی نیست که فرماندهی در عرصه ی فرهنگ چنین دستوری دهد تا همه ی نیروهای مؤمن، جوان و انقلابی با تمامی سرمایه های اعتقادی و فرهنگی خویش در برابر تهاجم فرهنگی دشمن ایستادگی کنند و تلاش کنند که فرهنگ دینی و انقلابی را که اصالتاً قدرت برتری دارد بر فضای جامعه حاکم کنند. بنابراین دستور «آتش به اختیار» رهبری حداقل چهار نکته ی مهم را در بردارد.

1) انتقاد و اعتراض نسبت به عملکرد متولیان فرهنگ و هنر
2) این فرمان فقط در عرصه ی فعالیت های فرهنگی نرم است ولاغیر، آن ها که تعبیری دیگری می خواهند از این دستور داشته باشند یا ناآگاهندو یا مغرض
3) این فرمان به معنای بی ضابطگی و عبور از قوانین و مقررات در جامعه نیست، بلکه فعالیت های فرهنگی تحت فرمان «آتش به اختیار» باز هم در چارچوب ضوابط خواهد بود.
4) این دستوری است که از سوی فرماندهی که صاحب اختیار همه است صادر شده و هر کس در هر حد و توان و بضاعتی که دارد در اجرای این دستور باید نقش آفرینی کند.

به نظر من از همه مهمتر وجه چهارم است یعنی امروز دستوری به نیروهای انقلابی و فرهنگی جامعه رسیده که اجرای آن نه واجب کفایی است بلکه واجب عینی است. البته در اینجا قصدم فتوا دادن نیست بلکه قصدم وام گرفتن از این اصطلاح برای بیان اهمیت کار است.

مجاهدت فرهنگی همچون مجاهدت و مبارزه و پیکار نظامی نیست که در شرایطی واجب کفایی باشد. نبرد نظامی از آنجا که محدوده اش مشخص است و در مرزها و مکان های مشخصی در جریان است و نیروهای خودی با نیروهای دشمن در  آن نقاط در حال جنگ هستند، به گونه ای که اگر جنگاوران با نفرات کافی با دشمن بجنگند دیگر به حضور سایر نیروها در میدان نبرد نیاز نیست و به اصطلاح واجب کفایی است.

نبرد فرهنگی دشمن هیچ مرز و محدوده ای نمی شناسد. دشمن فرهنگی هم در پشت مرزها لشکرکشی کرده، هم از مرزها گذشته و به تمام فضاهای جامعه نفوذ کرده است. هم در خیابان حضور دارد، هم در خانه ها لانه کرده، هم در مدارس فعال است هم در دانشگاه ها، هم محیط های کار و تلاش را در نوردیده هم مکان تفریح و بازی را، با این اوضاع محدوده ای برای جنگ فرهنگی دشمن نمی توان تصور کرد که با وجود آن، عده ای خاص این تکلیف را بر دوش خود احساس کنند که باید با دشمن به مبارزه بر خیزند و تکلیف از سایرین ساقط شود. امروز فرمان فرهنگی «آتش به اختیار» واجبی عینی است که بر دوش هر کسی که حداقل توان فرهنگی دارد سنگینی می کند.

مهم نیست در اجرای این فرمان هر نفر به چه میزان فعالیت و تلاش فرهنگی کند، مهم این است که هر کس، توانایی و ظرفیت و امکانات خود و یا مجموعه ای را که با آن سروکار دارد بسنجد و به میزان ظرفیت و توانی که دارد وارد این صحنه شود.

تردیدی نداشته باشید اگر فعالیت های فرهنگی در سطوح جامعه توزیع شود و هر فردی خود را سربازی در عرصه ی فرهنگ تصور کند که باید حمله ای از حملات دشمن را دفع کند و قدمی به جلو برای فتح سنگرهای مدرن دشمن که البته بنیانی عنکبوتی دارد بردارد، جامعه ی اسلامی خواهد توانست بسیاری از معضلات و مشکلات فرهنگی را از درون خود بزداید.

کسی از فرمان رهبری معظم در «آتش به اختیار» تعجب نکند. فرمان رهبر همان احیای شعائر اسلامی است. مگر در اسلام امر به معروف و نهی از منکر نداریم؟ مگر امر به معروف و نهی از منکر یکی از واحبات دینی نیست؟ مگر امر به معروف و نهی از منکر به مفهوم نظارت همگانی برای افزایش سرمایه های اجتماعی و کاستن از آسیب ها به خصوص در حوزه فرهنگ نیست؟ مگر امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه ی دستگاه های خاص است؟ امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای همگانی است و بدون تردید هر فعالیت مفید فرهنگی یک امر به معروف است.

مشکل اصلی نابسامانی فرهنگی در جامعه ی ما این است که تصور عمومی در این است که فعالیت های فرهنگی و مبارزه با نابسامانی ها فقط و فقط به عهده ی دستگاه هایی است که متولی امور فرهنگی هستند. خیر، این گونه نیست. حتی اگر دستگاه های فرهنگی به خوبی هم به وظیفه ی خویش عمل کنند باز هم انجام فعالیت های فرهنگی از عهده ی مردم ساقط نمی شود تا چه رسد که امروزه به تعبیر رهبری دستگاه های فرهنگی، سیاست و.. مختل و تعطیل هستند.

امروز رهبر تکلیف همه ی کسانی که حتی حداقل فعالیت های فرهنگی را در قالب ظرفیت های مردمی می توانند انجام دهند مشخص کرده است. فرمانده به سربازان فرهنگی خویش دستور آتش به اختیار داده است. لحظه ای درنگ نباید کرد

نصرالله شفیعی


فرستادن دیدگاه