امام جعفر صادق (ع): چون خدا خیر بنده‌ای را خواهد او را نسبت به دنیا بی‌رغبت و نسبت به دین، دانشمند کند و به دنیا بینایش سازد و به هر که این خصلت‌ها داده شود خیر دنیا و آخرت داده شده است. [اصول کافی، ج 3، ص 196]       
کد خبر: 5159
تعداد نظرات: ۰ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۶

دولت از اشتغال خانگی حمایت کند

دریای جنوب،بانوان تولیدکننده و کارآفرین از انگیزه و تلاش خود گفتند و خواستار حمایت دولت از اشتغال خانگی شدند تا افراد بی‌کار به‌ویژه بانوان کمتر به‌دنبال مشاغلی خارج از خانه باشند.

به گزارش «دریای جنوب» در ایام دهه فجر نمایشگاهی از آثار و دست ساخته‌های بانوان روستای شهنیاء بخش بردخون در حسینیه امام خمینی(ره) این روستا برپا شد، اما بانوان انتظار داشتند از فعالیت‌های آنان حمایت شود تا اشتغال خانگی گسترش پیدا کند و این قشر از جامعه با آرامش و بدون دغدغه کار کنند.

بانوان تولیدکننده و کارآفرین از انگیزه و تلاش خود گفتند و خواستار حمایت دولت از اشتغال خانگی شدند تا افراد بی‌کار به‌ویژه بانوان کمتر به‌دنبال مشاغلی خارج از خانه باشند.

یکی از بانوان گفت: ما با علاقه، حرفه‌ای را یاد گرفته‌ایم و پس از آموزش با هزینه شخصی اقدام به ساخت وسایل کردیم اما اعتبار کافی نداریم تا این دست‌ساخته‌ها را بیشتر کنیم و به بازار ارائه دهیم.

ثریا شهنیایی افزود: بانوان روستای شهنیا مشکلات زیادی دارند و بیشتر افراد تحصیل‌کرده بی‌کار هستند، اما آنان ناامید نشده‌اند و ضمن آشنایی با صنایع و حرفه‌های مختلف، در منزل و با سرمایه شخصی فعالیت می‌کنند اما نیاز به حمایت و همراهی دارند.

وی اضافه کرد: ما در خانه وسایل را می‌سازیم اما جایی برای فروش نداریم و انتظار است که مسؤولان فضایی را فراهم کنند تا ما محصولات خود را عرضه کنیم و با سود آن به گسترش اشتغال بپردازیم تا افراد بیشتری مشغول کار شوند.

بانوی دیگری که از عدم حمایت مسؤولان گله داشت، گفت: بسیاری از بانوان روستای شهنیا و روستاهای دیگر با علاقه و انگیزه شبانه‌روز کار می‌کنند و محصولاتی را می‌سازند اما بازاری برای فروش ندارند و اگر بازارچه یا نمایشگاهی در بخش، شهرستان یا استان ایجاد شود توانایی عرضه محصولات را دارند.

الهام‌السادات هاشمی افزود: متأسفانه مواداولیه برای ساخت محصولاتی نظیر کیک، موادغذایی، منسوجات، پوشاک، تزیین‌آلات و … نسبت به گذشته گران‌تر شده و اگر کمکی به این بانوان نشود آنان قادر نخواهند بود ادامه دهند و مجبورند کار خود را تعطیل کنند.

فرد دیگری که اقدام به پخت نان محلی می‌کرد، با ناراحتی ابراز می‌دارد: قدیم‌ها آرد ارزان و زیادی داشتیم و هرروز نان محلی می‌پختیم اما الان آرد گران شده و اگر محلی باشد که ما این نان‌ها را بفروشیم، می‌توانیم با دلگرمی اقدام به پخت نان کنیم تا مردم از آن بهره ببرند.

زینب علی‌زاده افزود: در گذشته هرروز صبح زود بیدار می‌شدیم و نان گرم و تازه محلی آماده می‌کردیم و با استفاده از محصولات محلی دامی و گیاهی، روزی پربرکت برای خانواده رقم می‌خورد.

این نمایشگاه به همت گروه جهادی شهید حسن شاطری، کمیته فرهنگی روستا و پایگاه بسیج روستای شهنیاء برپا شده بود و تا پایان دهه فجر آماده حضور مردم است.


فرستادن دیدگاه